به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا (www.cyberpolice.ir)،سرهنگ “كامبيز اسماعيلي” در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس گفت:: بدافزار CryptoLocker، ویروس باجگیر بدافزاري است که اطلاعات قرباني را رمزگذاري کرده و براي بازگشايي آن از کاربر اخاذي مي کند و شانس دومي هم به قربانيان خود مي دهد تا اگر تغيير عقيده داده اند، باج درخواستي را پرداخت کنند و اطلاعات خود را بعد از رمزگشايي باز پس بگيرند.

وي گفت: اين بدافزار انواع فايل ها را بر روي سيستم قربانيان خود رمزگذاري و براي کاربر غير قابل دسترس مي کند.
رئيس پليس فتا كرمان بيان داشت: اين بدافزار سپس از کاربر درخواست باج، به صورت Bitcoin يا همان واحد پولي اينترنتي مي کند تا کليد رمزگذاري را براي بازگشايي فايل ها در اختيار او بگذارد.

اسماعيلي افزود:بدافزارهايي که در گروه Ransomware يا همان باجگير ها قرار مي گيرند، معمولاً راهکاري براي بازگشايي فايل ها بدون پرداخت باج وجود دارد، اما در مورد بدافزار CryptoLocker به هيچ وجه امکان بازگشايي فايل ها بدون آن کليد نيست.

رئيس پليس فتا كرمان در پايان توصيه كرد:به دليل اين كه اين بدافزار از طريق ايميل ارسال مي شود از بازكردن لينك هاي ناشناس خودداري كنيد و با تهيه و نگهداري بايگاني کامل و به روز، خود را از قرباني شدن در اين فرآيند پرهزينه و مجرمانه رها كنيد